Madera – wyspa wiecznej wiosny z…polskim akcentem
Zachwycająca, zróżnicowana przyroda, wyborne, mające długą tradycję wino i miejsce urodzin Cristiano Ronaldo – to ledwie kilka atrakcji, którymi może się pochwalić Madera, jedna z wysp Makaronezji. Przez okrągły rok obszar ten wabi turystów swym łagodnym klimatem, a ponadto kryje w sobie różne ciekawostki – niektóre nawet związane z historią Polski.
2015-12-21, 09:51

Położenie, klimat i atrakcje przyrodnicze

Ilha Madeira (czyli Wyspa Drewna) jest autonomicznym regionem Portugalii i należy do zbioru wulkanicznych wysp Makaronezji. To miejsce o różnych obliczach, także atmosferycznych. Z jednej strony, zmienne warunki pogodowe sprawiają, że podejście do lądowania w porcie Santa Cruz wymaga od pilotów szczególnej sprawności i dużego doświadczenia. Z drugiej zaś, Madera nazywana jest często zieloną wyspą, na której panuje wieczna wiosna: dzienna temperatura ok. 22 stopni Celsjusza utrzymuje się tutaj przez cały rok.

Maderę zaludnia ok. 250 000 mieszkańców, których przeważająca część znajduje się w obrębie Funchal – stolicy położonej na południowym wybrzeżu, przepełnionym bujną i różnorodną zielenią. Stabilność pogody w tym obszarze zapewniają góry, tworzące „naturalny amfiteatr”. Co prawda, miłośników plażowania może rozczarować fakt, że nie licząc sztucznych plaż (jak np. w zachodnim mieście Cahleta), Madera posiada jedynie kamieniste i skaliste lub betonowe zejścia do oceanu. Niemniej, natura Wyspy Drewna oczarowuje wszystkimi swoimi postaciami, także podczas pieszych wędrówek po wyżej położonych terenach czy w trakcie sportów wodnych – pośród kilkumetrowych fal, nieopodal stromych klifów, charakterystycznych dla północnej, zdecydowanie bardziej dzikiej części wyspy.

Smakowite espady, piłka nożna i Władysław III Warneńczyk

W naszych turystycznych planach nie możemy pominąć spaceru po mieście Funchal oraz wycieczki do tropikalnego ogrodu botanicznego. Warto również zobaczyć naturalne baseny lawowe w Porto Moniz i multimedialne centrum wulkaniczne w São Vincente. Na uwagę zasługują też lewady – system kanałów, tworzonych już przez pierwszych osadników Madery. Jego celem było transportowanie wody z gór do południowych obszarów lądu. Obecnie lewady wciąż funkcjonują (w nowocześniejszej formie), wytyczając przy tym popularne ścieżki spacerowe wśród lasów.

Madera ma również szczególne znaczenie dla sympatyków piłki nożnej. Nie tylko ze względu na fakt, że urodził się tu światowej sławy zawodnik klubu Real Madryt, Cristiano Ronaldo. Właśnie na ziemiach Wyspy Drewna rozegrano pierwszy, oficjalny mecz w Portugalii. Do spotkania doszło w 1875 roku, na terenie miasta Camacha.

Poza pomnikiem słynnego piłkarza znajdziemy także inne, przywołujące dobrze znane nam konteksty. Zaskoczeniem mogą okazać się figury przedstawiające Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego. Akcent polski dotyczy także jednej z północnych posiadłości, którą w XV wieku miał zamieszkiwać król Władysław III Warneńczyk.

Aby nabrać sił podczas zwiedzania lokalnych rozmaitości, warto skorzystać z okazji i zakosztować tutejszej kuchni. Powinniśmy zwrócić uwagę na espadę – rybę głębinową, poławianą przy wybrzeżach wyspy i najczęściej podawaną z miejscowymi bananami. Kolejna propozycja to espetada, czyli szaszłyk z różnych gatunków mięs, podawany na stalowym lub drewnianym ruszcie. Najlepiej, jeśli potrawom towarzyszy wyborne wino Madera, znane ze swojej trwałości i dojrzewania w temperaturze 40-50 stopni Celsjusza.

Wyspa Drewna wręcz poraża pięknem natury i bogactwem atrakcji turystycznych. Więcej na temat miejsc, które jeszcze warto odwiedzić, zawiera opis Madery, opublikowany w serwisie kreatywna.pl.

KONTAKT / AUTOR
Dominika Pawlikowska
+48 22 360 55 00
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.