Ognisty taniec uczuć – flamenco i jego historia
Namiętność, dynamika, ekspresja – to tylko niektóre określenia, przychodzące na myśl, gdy mówi się o flamenco – jednym z najciekawszych gatunków tańca. Nie ma chyba osoby, która by nie kojarzyła barwnych sukien czy wachlarzy, charakterystycznych dźwięków gitary i tupiących obcasów, zamaszystych gestów rąk przy gromkich okrzykach: Ole! Czy jednak znamy prawdziwe oblicze flamenco?
2015-09-30, 12:51

Jedno miejsce, wiele kultur
W rzeczywistości ta wyjątkowa forma sztuki łączy w sobie muzykę – opartą na brzmieniach gitary i rytmie wystukiwanym za pomocą specjalnej, drewnianej skrzyni – oraz taniec, charakteryzujący się finezją figur, zjawiskową koordynacją ruchów i ekspresją całego ciała. Bogata i skomplikowana forma flamenco wyszczególnia ponad 50 różnych figur, odmiennych pod względem nie tylko rytmu czy plastyki, ale także rodzaju przekazywanych treści – kiedy Jondo wyraża głębsze i trudniejsze uczucia, jak miłość czy smutek, Festero pozostawia widza w nastroju wesołości.

Za miejsce, z którego wywodzi się flamenco, uznaje się hiszpańską, słoneczną Andaluzję. Prawdą jest jednak, że zarówno u początków, jak i na dalszych etapach rozwoju gatunku, niebagatelny wpływ na kształt artystyczny widowiska miały różne kultury: fenicka, grecka, kartagińska czy rzymska. Można tu również znaleźć ślady akordów liturgii semickich, a nawet akcenty muzułmańskie i elementy rytmów cygańskich.

 

Dojrzewanie do doskonałości
Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku dorobek ten zebrały 3 powstałe szkoły, co przypieczętowało istotne miejsce flamenco wśród tańców hiszpańskich. Pierwotnie towarzyszył mu śpiew a capella. W późniejszych czasach nową ścieżkę rozwoju wytyczały tematy układane przy udziale charakterystycznych dla gatunku dźwięków. Znowu przełom XIX i XX wieku okazał się Złotym Wiekiem Flamenco, zaznaczającym swój ślad w każdym aspekcie tej formy sztuki: tańcu, śpiewie i warstwie instrumentalnej. Następnie gitarzyści, tworzący do tej pory muzyczne tło dla ekspresji ruchów ciała, stawali się solistami, osiągając szczyty perfekcji i kunsztu oraz nadając flamenco pełny, artystycznie dojrzały charakter.

Mimo andaluzyjskich korzeni, trudno jest mówić o jednorodności natury tego gatunku, której dzisiejszy kształt zależy od udziału wielu różnych kultur. Nie zmienia to jednak faktu, że na tym polega plastyczne i emocjonalne bogactwo flamenco – widowiska zaczarowującego widzów na całym świecie.

Historia ognistego tańca uczuć jest znacznie bogatsza – więcej informacji w artykule na portalu kreatywna.pl.

KONTAKT / AUTOR
Dominika Pawlikowska
+48 22 360 55 00
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.