Dom, uroda i zdrowie – znakomite zastosowania sody oczyszczonej
Najczęściej, podczas domowych porządków, królują środki czyszczące przeznaczone do niemal każdej powierzchni użytkowej. I choć spełniają swoje zadania, to często ich ceny są wysokie, a działanie – drażniące i niekorzystne dla człowieka. Tymczasem można sięgnąć po naturalne oraz łatwo dostępne produkty, które, skutecznie radząc sobie z zabrudzeniami, okażą się też przyjazne naszemu ciału i zdrowiu. Taka jest właśnie soda oczyszczona. Kiedy warto z niej skorzystać?
2016-06-07, 09:22

Soda oczyszczona jako „perfekcyjna pani domu”?

Wodorowęglan sodu, o którym mowa, nieraz zastępuje proszek do pieczenia lub drożdże, zmiękcza twarde mięso bądź poprawia smak ryb. Ale zalety tego związku chemicznego nie kończą się na granicach kuchni. To także skuteczny i praktycznie wszechstronny środek czyszczący – i nie mówimy tu tylko o usuwaniu z rąk przykrego zapachu cebuli lub czosnku czy też dokładnym myciu desek do krojenia.

Aż trudno zliczyć wszystkie możliwe zastosowania sody oczyszczonej. Wymieszana z wodą, w postaci pasty, doskonale radzi sobie z zabrudzonym piekarnikiem, a jeśli ją połączymy z odrobiną octu spirytusowego, otrzymamy świetny środek na odkażoną i lśniącą ubikację. Oprócz mycia talerzy i naczyń oraz pozbywania się spalenizny z garnków, soda znakomicie nadaje się również do czyszczenia kafelków, kranów, a nawet i odtykania rur. Co więcej, radzi sobie nie tylko z zabrudzeniami, ale także i niepożądanymi lub przykrymi zapachami z lodówki, plastikowych pojemników oraz dywanów i butów. Słoiczek z odrobiną białej substancji i gałązką rozmarynu lub lawendy podziała jako naturalny odświeżacz powietrza. Nawet w krytycznych momentach, takich jak niewielki pożar, ratunkiem może okazać się zasypanie płomieni wodorowęglanem sodu.

Właściwości medyczne i pielęgnacyjne

Soda oczyszczona ma również „dużo do powiedzenia” w kwestii naszego zdrowia. Jeśli chodzi o medyczne zastosowania, wyróżnia się przede wszystkim problemy trawienne: soda oczyszczona neutralizuje kwasy i pomaga utrzymać właściwe PH w organizmie. Trzeba jednak przyznać, że w przypadku zgagi lub niestrawności nie jest ona lekiem, a jedynie doraźnym środkiem. Ponadto, istnieją głosy, że wodorowęglan sodu odgrywa ważną rolę w walce z nowotworami. Z drugiej strony, zbyt częste stosowanie tego związku chemicznego może przynieść odwrotne skutki, a więc zaburzenia procesów trawiennych. Spożywanie sody oczyszczonej odradza się również kobietom w ciąży.

Z właściwości tej substancji może również skorzystać nasza skóra. Jeżeli na skutek długiego opalania się ciało doznało poparzeń, znakomite działanie łagodzące przyniesie kąpiel w wodzie z kilkoma łyżeczkami sody. Biały proszek, w połączeniu z odrobiną wody i nałożony na pachy, tworzy naturalny antyperspirant. Co więcej, odpowiednio rozprowadzony, posłuży jako pasta do zębów albo jeszcze inaczej – jako peeling do twarzy i ciała. Soda oczyszczona, wymieszana z olejem kokosowym, skutecznie złuszcza martwy naskórek oraz rozjaśnia i wygładza cerę.

Kreatywna.pl - zastosowanie sody oczyszczonej

Oczywiście, powyższe zestawienie zawiera jedynie wybrane, najważniejsze zastosowania. Jednak soda oczyszczona potrafi zaskakiwać swym działaniem w wielu różnych przypadkach. Więcej szczegółów na temat sposobów użycia tej substancji zawiera artykuł na portalu kreatywna.pl.

--

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu pixabay.com i jest dystrybuowana na licencji Creative Commons. Możesz swobodnie z niej korzystać, bez konieczności uznawania jej autorstwa.

KONTAKT / AUTOR
Dominika Pawlikowska
+48 22 360 55 00
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.