Apetyt na sport, czyli o składnikach odżywczych i właściwej diecie
Faktem jest, że systematyczny wysiłek fizyczny wymaga odpowiedniej diety dla zaspokojenia specjalnych potrzeb organizmu. Ale jakie konkretnie wytyczne powinniśmy uwzględnić? I czy są one takie same dla wszystkich sportowców? W jakich proporcjach przyjmować dane składniki odżywcze oraz które produkty dostarczą nam ich właściwą ilość? Na te pytania odpowiada Magdalena Pokropek, doradca dietetyczny.
2015-10-01, 09:46

Kim jest sportowiec?
Dziedzina, jaką jest dietetyka, posiada własną definicję sportowca: jest to ktoś, kto trenuje przynajmniej 10 godzin w tygodniu. Dochodzą tu jednak dodatkowe czynniki różnicujące, jak rodzaj uprawianej dyscypliny, warunkujący zasady regeneracji glikogenu. Całkowite uzupełnienie energii w mięśniach trwa około 20 godzin. Na przestrzeni doby, przy umiarkowanym lub ciężkim treningu wytrzymałościowym, sportowiec powinien łącznie przyjąć od 7 do 12 g węglowodanów na kilogram masy ciała. Jeżeli zaś mowa jest o ekstremalnym wysiłku fizycznym, odpowiednią dawką dobową będzie od 10 do 12 g.

 

Różne dyscypliny, różne zapotrzebowania
Amerykańskie i kanadyjskie wytyczne wskazują, że w przypadku dyscyplin wytrzymałościowych dobrze jest przyjmować 1,2-1,4 g białka na kilogram masy ciała w ciągu doby – z kolei sporty siłowe (jak kulturystyka) mogą zwiększyć zapotrzebowanie nawet do 1,7 g. Standardowa dieta nie musi sprawiać trudności w spełnieniu tych warunków: osobie ważącej 70 kg odpowiednią, dzienną dawkę białka zapewni, przykładowo, porcja gotowanej piersi z kurczaka, 2 jajka i szklanka kefiru.

Ważne jest, aby zadbać o racjonalne przyjmowanie tłuszczów. Ich ilość nie powinna przekraczać 30-35% wartości energetycznej w skali jednego dnia diety. Nadmiar może doprowadzić do spadku wydolności i wytrzymałości. Najlepiej przyjmować tłuszcze zawarte w surowych orzechach i migdałach, a także w jajkach, maśle klarowanym czy oleju kokosowym.

Jeśli zaś chodzi o płyny, tu również mają wpływ rozmaite czynniki: intensywność pocenia, czas poświęcony na trening, a nawet…stan pogody. W uproszczeniu przyjmuje się zasadę – 1 500 ml na każdy kilogram masy ciała, utracony podczas wysiłku fizycznego.

Sportowcy potrafią wykazywać także większe zapotrzebowanie na konkretne witaminy i minerały, jak żelazo, miedź, mangan, cynk, witaminy A, C, E oraz te z grupy B. Niemniej, przed wdrożeniem indywidualnych metod suplementacji, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą.

Więcej istotnych uwag na temat żywienia i sportu w pełnej rozmowie z Magdaleną Pokropek.

KONTAKT / AUTOR
Dominika Pawlikowska
+48 22 360 55 00
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.