ETA – idea terroru, terror idei
Pod koniec września bieżącego roku, na południu Francji doszło do aresztowania czterech członków organizacji terrorystycznej ETA. Według źródeł hiszpańskiej agencji EFE, to „śmiertelny cios” dla zgrupowania – wśród schwytanych znaleźli się polityczni przywódcy formacji: David Pla i Iratxe Sorzabal, a także były szef międzynarodowego zespołu, Ramón Sagarzazu. Istnieje jednak prawdopodobieństwo dalszych zatrzymań.
2015-10-09, 10:51

Idea terroru – narodziny organizacji i pierwsze ataki
XIX wiek. Sabino de Arana y Goiri zakłada PNV – Nacjonalistyczną Partię Basków, kierującą się czystością rasy reprezentowanej przez nią ludności. Głoszony izolacjonizm zyskuje na tyle duże poparcie, że w latach 30. organizacja tworzy własny rząd. Działania PNV spotykają się z oporem gen. Franco, który doprowadza do brutalnego rozgromienia tworzącego się Państwa Basków.

Wydarzenia te przyczyniły się do powstania Euskadi Ta Askatasuna (Kraju Basków i Wolności). Głównymi założeniami ruchu stały się m.in. obrona języka baskijskiego i niezależność obszaru, należącego, zdaniem członków organizacji, do ich grupy etnicznej. Niesłabnące represje wobec lokalnych mniejszości zrodziły mocne przekonanie o militarnej okupacji Euskadi, której należy się zbrojnie przeciwstawić.

Uznaje się, że pierwszą ofiarą działań ETA jest Guardia Civil Jose Pardines Arçay, zmarły podczas obławy 7 czerwca 1968 roku. W grudniu 1970 roku organizacja porwała niemieckiego konsula, Eugena Beihla, zaś 3 lata później, z rąk zamachowców zginął admirał Luis Carrero Blanco. Zmasowany atak z 13 września 1974 roku, który pochłonął 12 ofiar i poważnie ranił 80 innych, podzielił nawet członków zgrupowania, jednak nie zatrzymał wojskowej, ukierunkowanej przemocy.

Terror idei – przez falę śmierci do zawieszenia broni
Śmierć gen. Franco spowodowała w latach 70. nasilenie działań terrorystycznych, w wyniku których zginęło ponad 100 osób. Chcąc wymusić negocjacje z rządem, ETA sukcesywnie zwiększała ofensywę. Kolejne zamachy na Placu Dominikańskim w Madrycie, na parkingu centrum Hipercor w Barcelonie i w Zaragozie pociągnęły za sobą 44 ofiary i ponad 80 rannych.

W 1999 roku i w latach późniejszych liczne, udane akcje służb bezpieczeństwa znacznie osłabiły struktury ETA, która straciła poparcie w społeczności Basków. Jak dotąd, łączną liczbę ofiar działań formacji terrorystycznej szacuje się na ponad 800 osób.

Więcej szczegółów na temat baskijskiego separatyzmu w artykule o historii organizacji ETA.

KONTAKT / AUTOR
Dominika Pawlikowska
+48 22 360 55 00
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.