Kompleksowa ochrona Twojego pupila
Zwykło się mawiać, że kot zawsze spada na cztery łapy – choćby dlatego, że w internecie krążą zdjęcia i filmy ukazujące popisy sprawności naszych ulubieńców. Przez to wiele osób nie przejmuje się dodatkowymi zabezpieczeniami okien i balkonów, traktując je jako zbędny wydatek, a do tego niewygodny oraz ingerujący w estetykę domu. W rzeczywistości, upadek nawet z niedużej wysokości może się dla kota źle skończyć. Jak uchronić przed tym naszego pupila?
2015-11-23, 10:36

Czyhające zagrożenia

W przypadku mieszkań położonych na wyższych piętrach, zmuszających koty do pozostania w jego obrębie, balkon staje się niezwykle kuszącą propozycją. Powody są różne: możliwość wygrzania się na słońcu czy też zapolowania na przysiadające ptaki, albo zwykła ciekawość. Każdy z tych aspektów to doskonały sposób, aby zwabić naszego pupila. Radosna zabawa bardzo łatwo może przerodzić się w dramat za sprawą niespodziewanego poślizgnięcia lub błędnego wyczucia przestrzeni. Upadek z balkonu potrafi skończyć się śmiercią zwierzęcia albo poważnym uszczerbkiem na jego zdrowiu. To także traumatyczne przeżycie dla kociej psychiki.

Inne, nie mniej istotne zagrożenie stanowi uchylone okno. Próba przedostania się przez wąskie przejście może sprawić, że kot zaklinuje się. Nierzadko gwałtowne ruchy przestraszonego, chcącego się wydostać zwierzęcia, przyczyniają się do jego śmierci w wyniku uduszenia lub obrażeń wewnętrznych.

Sprawdzone sposoby oraz ich ceny

Część osób stwierdza, że wykona odpowiednie zabezpieczenia samodzielnie. Tym bardziej, że sklepy zoologiczne, także internetowe, oferują sprzedaż materiałów służących dostosowaniu balkonu lub okien do obecności pupila. Istnieje również możliwość powierzenia tego zadania specjalistom. Ich rady pomogą w doborze właściwego rodzaju zabezpieczenia – jak choćby siatek polietylenowych lub stalowych, dla większych i bardziej ruchliwych kotów. Komfort zapewnią też zabezpieczenia okien, godzące bezpieczeństwo zwierzęcia z odpowiednim przepływem powietrza: ograniczniki, pozwalające wytworzyć szczelinę na jedynie kilka centymetrów oraz specjalne ramki, przymocowywane na stałe do konstrukcji okna.

Osobisty montaż zabezpieczeń będzie się wiązał głównie z kosztem siatki i akcesoriów pomagających ją założyć – czyli około 30 zł. W przypadku pozostawienia tego fachowcom, cena oczywiście wzrasta. Zależy ona również od wielkości i rodzaju przestrzeni, jaką chcemy przygotować, a także wybranych materiałów. Jednak bez względu na wybór wariantu, musimy pamiętać, że to my jesteśmy odpowiedzialni za życie kota, którego posiadamy. Całkowita rezygnacja z tych rozwiązań wymaga od nas poświęcenia zwierzęcym poczynaniom zdecydowanie większej uwagi.

Dodatkowe informacje na temat bezpieczeństwa kocich pupilów zawiera artykuł na portalu kreatywna.pl.

KONTAKT / AUTOR
Dominika Pawlikowska
+48 22 360 55 00
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy