Kreta - magiczna wyspa króla Minosa
Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że Kreta nieprzerwanie zachwyca swym urokiem już od czasów starożytnych. Słoneczne kąpiele, bajkowo krystaliczna i ciepła woda, a także rozkosze kulinarne w towarzystwie pięknej architektury – to tylko niektóre atrakcje, jakie może zaoferować królowa greckich wysp. Co jeszcze sprawia, że to miejsce przyciąga turystów z całego świata?
2015-11-26, 10:06

Kilka słów o geografii, historii i podziale administracyjnym

Kreta to największa grecka wyspa i zarazem najdalej wysunięte na południe miejsce w Europie, którego znaczną część zajmują tereny powyżej 200 m n.p.m. Na wierzchołkach najwyższych gór śnieg potrafi gościć nawet do końca czerwca. Ponadto, wyspa posiada linię brzegową o długości ponad 1 000 km, usianą urwiskami, skałami i różnymi rodzajami plaż.

Pierwsi osadnicy pojawili się na tej ziemi aż 6 000 lat p.n.e., ale oczywiście wyspa jest szczególnie znana ze swych pamiątek po czasach panowania cywilizacji minojskiej. Obecnie, Kreta podzielona jest na cztery regiony administracyjne (Rethymnon, Chania, Heraklion i Lasithi), zaś jej mieszkańcy mocno podkreślają swoją kulturową odrębność.

Malownicze krajobrazy i miejsca uwikłane w historię

Cudowny klimat i zapierające dech w piersiach krajobrazy to wciąż tylko jedna strona medalu. Druga to atrakcyjne, zabytkowe miejsca. Będąc na Krecie, nie można pominąć zwiedzania jej stolicy – Heraklionu, a zwłaszcza znajdujących się nieopodal ruin wielkiego pałacu w Knossoss, zwanego również labiryntem Minotaura. Budowla powstała w latach 2000-1400 p.n.e., a nad nią wciąż unosi się duch mitów i legend o królu Minosie, Dedalu i Ikarze oraz uwięzieniu w gąszczu korytarzy przeraźliwej bestii.

Innym wyjątkowym miejscem jest Vulismeni – jedno z dwóch jezior Krety, położone w centrum miasta Agios Nikolaos. Krążą legendy, iż nie ma ono dna, a w jego wodach kąpała się sama bogini Atena. Miasteczko zaś stanowi kolejne centrum turystyki i oczarowuje widokiem wysokich skał, cumujących łodzi w zatoce Mirebello oraz gwarem licznych, sympatycznych kawiarenek.

Warto również wybrać się w dwa rejsy. Jedna droga wiedzie na Spinalongę – Wyspę Trędowatych, na której znajduje się twierdza wenecka z XVI w. Miejsce to przez wiele lat osiedlone było przez ludność cierpiącą na trąd i choć to już przeszłość, turyści pozostają pod ogromnym wrażeniem widoku oraz atmosfery tamtejszych budynków, zajmowanych niegdyś przez sklepy, tawernę i kościoły. Drugi szlak morski biegnie ku wyspie Gramvousa i błękitnej lagunie Balos. Szczególne zainteresowanie budzi znajdujący się na tamtejszej plaży wrak statku, a także twierdza, będąca kiedyś schronieniem dla piratów. Sama laguna oferuje miłośnikom nurkowania widok pięknych zwierząt i roślin morskich.

Ciekawostek na temat tej urokliwej wyspy jest znacznie więcej – można je znaleźć w artykule na portalu kreatywna.pl.

KONTAKT / AUTOR
Dominika Pawlikowska
+48 22 360 55 00
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.