Odżywcza filozofia, czyli chińska dieta pięciu przemian
Zazwyczaj dieta kojarzy się z redukcją tkanki tłuszczowej, służącą osiągnięciu oczekiwanej sylwetki. Tymczasem w pewnych zakątkach naszego globu, gastronomia to coś więcej, niż rozkosze podniebienia, praca nad ciałem oraz dbałość o dobre samopoczucie – jedzenie staje się fundamentem egzystencji, życiowej filozofii. Tak jest w przypadku Chińczyków, którzy poprzez dobór odpowiednich składników i właściwe przyrządzanie posiłków dążą do stanu równowagi z otaczającym ich światem.
2015-12-14, 09:44

Energia życiowa i teoria pięciu przemian

Chińczycy są przekonani o istnieniu silnej relacji, łączącej mikrokosmos z makrokosmosem. Twierdzą, że organizm człowieka – sam będący swoistym „układem naczyń połączonych” – funkcjonuje wedle podobnych zasad, co cały wszechświat. To powiązanie działa na mocy energii życiowej, której niewłaściwy przepływ powoduje choroby i złe samopoczucie. Zapobiec temu mają takie metody, jak akupunktura czy właśnie odpowiednia dieta.

Jednak aby żywność pomogła nam odzyskać naturalną równowagę, trzeba pojąć istotę procesów rządzących człowiekiem i otaczającym go światem. Chińska teoria pięciu przemian mówi, że wszystko podlega nieustającym, następującym cyklicznie zmianom, które silnie oddziałują na rzeczywistość. Ich porządek wyznaczają konkretne symbole – Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal i Woda – odpowiadające danym barwom, porom roku czy nawet narządom wewnętrznym.

Wszystko ma znaczenie, czyli co dodać i jak przyrządzić

W kuchni pięciu przemian istotne znaczenie ma zarówno każdy składnik, jak i sposób wykorzystania go podczas przygotowywania posiłku. Dlatego ważna jest nawet kolejność dodawania poszczególnych przypraw. Przyrządzając potrawę, powinniśmy dążyć do równowagi żywiołów – to zaś wymaga znajomości relacji między wymienionymi symbolami a konkretnymi produktami spożywczymi. Na przykład Drzewo to m.in. kwaśne owoce, drób i biały ser; Ogień – kawa lub herbata; Ziemia – miód oraz ziemniaki; do symbolu Metalu należą produkty ostre, takie jak pieprz albo czosnek, natomiast Woda oznacza smak słony, a więc sól, ryby czy warzywa strączkowe. Kolejność żywiołów również nie jest przypadkowa i ściśle określa ona sekwencję użycia wybranych składników.

Idea pięciu przemian, polegająca na zrównoważeniu wszystkich elementów, kłóci się z dietami eliminacyjnymi. Sprzeczny z nią jest też nadmiar produktów, które nazbyt ogrzewają lub wychładzają organizm. Niemniej, filozofia ta może być zastosowana w każdej kuchni – także polskiej. Oczywiście, termika pożywienia powinna odpowiadać porom roku i położeniu naszego kraju, co wiąże się chociażby z ograniczeniem cytrusów i zielonej herbaty lub odłożeniem surowizny w okresie jesiennym.

Chińska kuchnia pięciu przemian to pasjonująca, kulinarna podróż w głąb ludzkiej natury. Pozwala spojrzeć szerzej na otaczającą nas rzeczywistość oraz zrozumieć jej przeobrażenia. Więcej gastronomicznych ciekawostek można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu kreatywna.pl.

KONTAKT / AUTOR
Dominika Pawlikowska
+48 22 360 55 00
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.