Przygotuj swój ogród na przyjście zimy
Jesień to doskonała pora na uporządkowanie ogrodu i przygotowanie go do bujnego rozkwitu wraz z przyjściem wiosny. Aby nadchodząca zima nie dała się we znaki Twoim kwiatom, krzewom czy drzewom, warto zastosować kilka sprawdzonych metod. W ten sposób zapewnisz im ochronę przed śniegami i mrozami oraz doskonałą kondycję w przyszłym sezonie.
2015-10-07, 13:03

Zadbaj o cebulki kwiatowe i rośliny w donicach
Delikatne cebulki kwiatów późnowiosennych i letnich – jak choćby dalii lub mieczyków – nie są odporne na nadchodzącą porę roku. Dlatego najlepiej wykopać je do końca października, a następnie oczyścić, osuszyć i schować w chłodnym, ciemnym miejscu. W zamian warto posadzić cebulki kwiatów, które do prawidłowego rozwoju potrzebują niskich temperatur: tulipany, krokusy, narcyzy, kokorycze czy przebiśniegi.

Rośliny w donicach także wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed zimą. Kwiaty wielosezonowe powinny znaleźć się w domu, piwnicy lub garażu. Jeżeli okaże się to kłopotem, można również umieścić je wraz z donicami w glebie i otoczyć usypanym kopczykiem lub owinąć jutą, włożyć do kartonowego pudła, a wolne przestrzenie zapełnić ziemią, liśćmi i korą.

 

Nie zapomnij o krzewach, drzewach i trawniku
Jesienią drzewa i krzewy także potrzebują Twojej uwagi. To idealny czas na sadzenie róż, zwłaszcza, jeśli nie pochodzą z gatunków piennych. Zanim się jednak to uczyni, należy skrócić korzenie krzewu do długości około 25 cm. Posadzone róże wymagają dużego nawodnienia oraz ochrony przed przymrozkami – w tym celu najlepiej usypać wokół nich kopczyk ziemi. Znowu w przypadku bylin odpowiednim rozwiązaniem będzie zastosowanie ściółki z kory i liści, która zneutralizuje wahania temperatur i pomoże glebie utrzymać właściwy poziom wilgotności. Tymczasem pędy pnączy wystarczy zdjąć, rozłożyć i pokryć warstwą ziemi lub piasku.

Drzewa i krzewy zyskają pewną ochronę dzięki okryciu z agrowłókniny lub agrotkaniny, zapobiegającemu wysuszaniu roślin przez mroźny wiatr. Zastosowanie znajdą też słomiane, wrzosowe i wiklinowe maty. Równie istotne jest, aby przed zapadnięciem w zimowy sen dostarczyć drzewom i krzewom dużą ilość wody.

A co z trawnikiem? Powinno się go przycinać nawet do początku listopada. Doskonale zrobi mu grabienie liści, oczyszczanie z mchu czy obumarłych roślin i gałęzi. Pielęgnacja trawnika dopełni Twoje dzieło i sprawi, że w kolejnym sezonie będziesz cieszyć się pięknym, bujnie kwitnącym ogrodem.

Więcej szczegółów i porad, dotyczących kompleksowego zabezpieczenia roślin przed zimą, w artykule na portalu kreatywna.pl.

KONTAKT / AUTOR
Dominika Pawlikowska
+48 22 360 55 00
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy