Napoleon Bonaparte – artysta, wynalazca, designer
Burzliwe wydarzenia historyczne przyczyniły się do ukucia powiedzenia: w czasie wojny milkną muzy. Okazuje się jednak, że zainteresowanie sztuką i działania artystyczne potrafiły znajdować się bardzo blisko militarnego rzemiosła. Dowodem tego jest wystawa zorganizowana w warszawskim Zamku Królewskim, poświęcona wielkiemu strategowi oraz reformatorowi prawa – Napoleonowi. Wystawa, podczas której wybitny wódz odsłania przed nami swoje mniej znane oblicze.
2015-09-29, 11:29

Nowy nurt w sztuce i zabawa w skojarzenia
Wszyscy doskonale wiemy, że ambicje Napoleona, związane z budową francuskiego imperium, znacznie przewyższały jego posturę. Jednak nie tylko osiągnięcia wojenne nabierały rozmachu. Wódz zaznaczał swoją obecność w różnych dziedzinach życia, od reformy prawa, przez organizację miast, a skończywszy na…sztuce i wzornictwie. Wystawa, trwająca na Zamku Królewskim w Warszawie do 13 grudnia bieżącego roku, prezentuje cesarza jako inicjatora własnego nurtu – empire – opiewającego wspaniałość imperatora i rosnącej w siłę Francji. Estetyka kierunku nawiązywała do symboliki antycznej Grecji oraz starożytnego Rzymu i Egiptu, stwarzała wrażenie monumentalności i boskości. Jednak styl ten nie opierał się jedynie na konceptach odziedziczonych po epokach dawnych, o czym świadczy choćby wykorzystanie motywu łabędzia, ulubionego gatunku ptaków Józefiny, pierwszej żony Bonapartego.

Osoby biorące udział w ekspozycji zetkną się z licznymi i okazałymi dziełami sztuki, także użytkowej. To nie tylko szansa na poznanie innej twarzy Napoleona. Wystawa jest również zaproszeniem do wciągającej gry w odczytywanie znaczeń ukrytych za wizerunkami sfinksów, orłów czy pszczół. Podróż w głąb nurtu empire jest zatem drogą przez kody, obrazy i tradycje światowej kultury.

Napoleon-wynalazca i cesarskie przedmioty osobistego użytku
Pomysłowość cesarza nie kończyła się na popularnych ciekawostkach, takich jak wymyślenie numeracji ulic. W Zamku Królewskim będziemy mogli podziwiać pięknie zdobiony stół, zaprojektowany przez samego Napoleona. Jego cechą szczególną jest automatycznie cofający się blat. Wyjątkowe wrażenie budzą także pozostałe eksponaty: kunsztownie wykonane krzesło, na którym wódz przesiadywał podczas audiencji, suknia Józefiny, reprezentująca styl empire’u, czy drogocenny, podręczny neseser księżnej Otranto. Mnogość krzyżujących się inspiracji i stylów pozwala spojrzeć znacznie szerzej na wydarzenia tamtego okresu historycznego oraz wyjść poza stereotypy związane z Napoleonem.

Więcej szczegółów w artykule opublikowanym na portalu kreatywna.pl

KONTAKT / AUTOR
Dominika Pawlikowska
+48 22 360 55 00
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.